اسپیسر چیست و چه کاربردی دارد؟

اسپیسر

اسپیسر چیست و چه کاربردی دارد؟

اسپیسر چیست و چه کاربردی دارد؟

اسپیسر چیست؟اگر به معنی لغوی این کلمه در فرهنگ لغت توجه کنیم به معنی فاصله گذار یا فاصله نگهدارنده ترجمه می شود.این محصول در اندازه ها و ابعاد مختلف تولید می شود.استفاده از اسپیسر کیفیت سازه را بالا می برد. اسپیسرر باعث بالا رفتن سرعت اجرای پروژه می شود.

استفاده از اسپیسر در هنگام استفاده از میلگرد باعث می شود فاصله میلگرد ها با هم حفظ شود. اگر بخواهیم میان قالب بتن و خاموت فاصله ایجاد کنیم باز این اسپیسر است که به کمک می آید.در حالت کلی این محصول در مدل های مختلف تولید می شود که هر کدام از این مدل ها کاربرد های متفاوتی دارد.علت استفاده از این محصول ایجاد فاصله بین میلگرد و بتن می باشد.

کاربرد اسپیسر

۱-رعایت پوشش میلگرد ها در سازه های دال شکل و دیوار ها

۲-پروژه های ساخت سد

۳-پروژه های ساخت تونل

مزیت استفاده از اسپیسر

با گذشت زمان میلگرد ها به دلیل مجاورتی که با مواد شیمیایی دارند و شرایط محیطی مانند رطوبت هوا ، سولفات شدن و ایجاد خوردگی امکان از بین رفتن سازه وجود دارد برای اینکه راندمان ساختن بتن مسلح افزایش پیدا کند از این قطعه استفاده می شود.این قطعه مانع حرکت شبکه میلگرد شده و باعث ثابت نگه داشته شدن آن می شود.

 انواع اسپیسر:

۱-اسپیسر پلاستیکی

۲-اسپیسر بتنی

اسپیسر پلاستکی چه کاربردی دارد؟

درباره ی اسپیسر پلاستیکی باید گفت به عنوان یکی از پرکاربرد ترین نگهدارنده هایی است که از آن برای تثبیت میلگردهای به کار رفته در بتن های مسلح استفاده می شود. در واقع اسپیسر پلاستیکی یک جزء بیگانه در بتن مسلح به شمار می رود که هرگز امکان ندارد که با بتن سازگار و آمیخته شود. اسپیسرهای پلاستیکی امکان تحمل بار را ندارند که دلیل این امر جنس پلاستیکی این سازه ها است. این موضوع به عنوان یکی از معایب اسپیسر مطرح می کنند.

  • مزایا و معایب اسپیسر پلاستیکی چیست

اسپیسرهای پلاستیکی را به این علت در بتن مسلح به کار می برند که از ۱۰ تا ۱۵ برابر ضریب انقباضی و انبساطی حرارتی نسبت به بتن برخوردار است. به این ترتیب هنگامی که بتن های مسلح دچار تغییرات دمایی شود امکان دارد که به صورت پیوسته انقباض و انبساط  اسپیسرهای پلاستیکی را مشاهده کنیم. یکی از عیوب اسپیسر های پلاستیکی این است که در صورتی که حرارت بالا برود امکان دارد که ذوب شود.

از دیگر مزیت های اسپیسرهای پلاستیکی این می باشد که پس از عملیات بتن ریزی بین پلاستیک و بتن یک درز بسیار کوچک وجود خواهد داشت. این محصولات به دلیل قیمت ارزان تر و مقرون به صرفه بودن آن ها و برخورداری از قابلیت نصب و اجرای سریع از طرف گروه های ساخت و ساز مورد توجه قرار گرفته است. اسپیسرهای پلاستیکی در مدل های متنوعی به بازار عرضه می شوند.

  • جنس اسپیسر پلاستیکی چیست

اسپیسرهای پلاستیکی را اغلب از جنس مواد پلاستیکی بازیافتی با پایه ی پلی الفینی درست می کنند. این شکل از پلاستیک ها در مجاورت بتن واکنش چندانی از خود نشان نمی دهند و برای انجام طراحی صحیح از مقاومت مورد نیاز برخوردار هستند. طراحی اسپیسرهای پلاستیکی را با توجه به مقاومت های لازم که در مواد اولیه وجود دارد انجام می دهند. در یک مقاومت معین هر اندازه که اسپیسرهای پلاستیکی را ظریف تر تولید کنند نتیجه ی بهتری خواهد داشت. دلیل این مسئله را باید در تفاوتی که مابین ضریب انبساطی بتن و پلاستیک جستجو کنیم که با توجه به آن هر اندازه ضخامت پلاستیک کمتر باشد این تفاوت را کمتر مشاهده خواهیم کرد.

قیمت اسپیسرهای پلاستیکی به پارامترهایی نظیر میزان مقاومت، کیفیت و توازنی که در طراحی آن به کار رفته است بستگی دارد. یکی از مهم ترین فاکتورهایی که در طراحی اسپیسرهای پلاستیکی وجود دارد دقت در کاور و دستیابی به پایداری مورد نیاز است.

اسپیسر پلاستیکی میلگرد ها را در بتن مسلح ثابت نگه می دارد. به دلیل به صرفه بودن، کم بودن هزینه، نصب آسان طرفداران زیادی دارد و کارخانجات زیادی این محصول را تولید می کنند.

معایب اسپیسر پلاستیکی:

اگر بخوایم از معایب این اسپایسر بگوییم می توان ذکر کرد این بتن توانایی تحمل بار سنگین را ندارد و یکی از بزرگترین معایب این اسپیسر می باشد.تغییرات حرارتی و سرمایی دومین عیب این محصول می باشد که اگر در بتن مسلح استفاده شود به دلیل  اینکه این اسپیسر ضریب انبساط و انقباظی حدودا ۱۵برابر بیشتر از بتن دارد امکان شکستگی و ذوب شدن را دارد.

اسپیسر بتنی

این اسپیسر برعکس نوع پلاستیکی آن بر اثر سرما و گرما ، انقباظ و انبساط پیدا نمی کند،چون هم جنس با بتن هستند دیگر شکاف و یا درز ندارند

معایب اسپیسر بتنی:

اسپیسر های بتنی برای نصب از گیره های پلاستیکی استفاده می کند که همین کار باعث می شود بتن به شکل کامل در در داخل بتن  قرار نگرفته و فقط ۵ میلی متر از آن درون بتن قرار میگیرد.

ویژگی های اسپیسر

ردیف نام محصول سایز میلگرد نوع اندازه
۱ wheel 30 mmاسپیسر ۸-۱۲ mm wheel ۳۰ mm
۲ wheel 40 mm اسپیسر ۸-۱۲ mm wheel ۴۰ mm
۳ wheel 50 mm اسپیسر ۸-۱۲ mm wheel ۵۰ mm
۴ wheel 75 mm اسپیسر ۱۰-۲۰ mm wheel ۷۵ mm
۵ fix 25 mm اسپیسر ۶-۱۶ mm fix ۲۵ mm
۶ fix 30 mm اسپیسر ۶-۱۶ mm fix ۳۰ mm
۷ fix 40 mm اسپیسر ۶-۱۶ mm fix ۴۰ mm
۸ fix 50 mm اسپیسر ۶-۱۶ mm fix ۵۰ mm
۹ max 30 mm اسپیسر ۸-۲۲ mm max ۳۰ mm
۱۰ max 40 mm اسپیسر ۸-۲۲ mm max ۴۰ mm
۱۱ max 50 mm اسپیسر ۸-۲۲ mm max ۵۰ mm
۱۲ max 75 mm اسپیسر ۸-۲۲ mm max ۷۵ mm
۱۳ hard 30 mm اسپیسر ۸-۳۲ mm hard ۳۰ mm
۱۴ hard 40 mm اسپیسر ۸-۳۲ mm hard ۴۰ mm
۱۵ hard 50 mm اسپیسر ۸-۳۲ mm hard ۵۰ mm
۱۶ hard 70 mm اسپیسر ۸-۳۲ mm hard ۷۰ mm
۱۷ اسپیسر hard 100 mm ۸-۳۲ mm hard ۱۰۰ mm

 

استفاده از اسپیسر چه مزایایی دارد

میلگردها در طول زمان به دلیل مجاورت با شرایط محیطی مانند رطوبت، مواد شیمیایی و تماس با هوا و متریال هایی مانند سولفات ها و… دچار خوردگی می شوند این موضوع باعث می شود که اثرات زیان بار و مخربی بر روی سازه ها تاثیر بگذارد. بنابراین برای محافظت از سازه ها در برابر شرایط آب و هوایی از اسپیسر های پوششی بر روی میلگردها استفاده می شود. این قطعه ها یک گزینه ی مناسب برای افزایش راندمان کاری در ساخت بتن های مسلح است. از این قطعات به عنوان ابزارهای مناسبی برای جلوگیری از حرکت شبکه های میلگردهای موجود در بتن مسلح است تا به این وسیله آن ها را ثابت نگه دارند. در گذشته برای ایجاد فاصله میان سطح بتن و میلگرد از قطعاتی مانند سنگ و چوب بهره می گرفتند اما این متریال ها چندان بادوام نبوده و پس از مدت زمان کوتاهی از بین می رفتند از این رو اسپیسر های فلزی باب شدند.

فولاد صنعت زمانی یکی از بزرگترین تولیید کننده های توری مش .در سایت فولاد صنعت زمانی ما به صورت روزانه قیمت توری حصاری،قیمت توری مرغی،قیمت میلگرد بستر،قیمت مفتول سیاه،قیمت توری پرسی،قیمت سیم خاردار،قیمت توری گابیون،قیمت سیم مفتول گالوانیزه،قیمت رابیتس، قیمت وال پست را قرار می دهیم.شما می توانید برای خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.