درباره تیرآهن و هاش چه می دانید؟

درباره تیر آهن

درباره تیرآهن و هاش چه می دانید؟

[:fa]

درباره تیرآهن و هاش چه می دانید؟تیرآهن و هاش به عنوان دو نوع از مقاطع فولادی شناخته می شوند. این دو از لحاظ طراحی با همدیگر متفاوت هستند. همین نوع طراحی باعث می شود که قیمت آن ها با یکدیگر فرق داشته باشد. در کل تیرآهن های معمولی را می توانیم به شکل I و تیرآهن های هاش یا بال پهن را به صورت H مشاهده کنیم. این نوع تیرآهن در اندازه های گوناگون به وسیله شمش های فولادی مستطیلی ساخته می شوند. این نوع محصولات قبل و بعد از گرم شدن در کوره با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتیگراد به کمک بلوم فولادی و اسلب تحت نورد قرار می گیرند.

تفاوت تیرآهن و هاش در چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم تفاوت اصلی تیرآهن و هاش در شکل ظاهری آن ها مشاهده می شود. به تنه ی تیرآهن ها web یا جان اطلاق می شود. به دیگر بخش آن نیز flange یا باله می گویند. تفاوت دیگر اینکه در هاش ابعاد بال و جان ها با یکدیگر برابر هستند اما در تیرآهن ها ابعادی که برای بال تعریف شده است اغلب برابر با نصف جان است. به همین علت است که هاش ها در مقابل تحمل بار در مقایسه با تیرآهن ها مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

هاش ها به علت مقاومت در مقابل نیروهای برشی و استحکام بال ها در مقابل خمش نسبت به تیرآهن ها می توانند وزن سنگین تری را تحمل کنند. به دلیل اینکه سطح مقطع هاش ها بزرگتر از تیر آهن ها طراحی شده است می شود از این محصولات به عنوان تکیه گاه  عمودی و ستون استفاده کرد. سطح مقطع گسترده تر باعث افزایش مقاومت خمشی می شود. یه همین علت است که می توانیم از هاش ها برای کاربردهایی استفاده کنیم که طول آن ها ۱۰۰ متر است. تیرآهن های معمولی  قابلیت استفاده در کاربردهای ۳۰ متری را دارند.

انواع استاندارد تیرآهن و هاش چیست؟

تیرآهن و هاش

معمولا می توانیم تولید تیرآهن را در دو استاندارد IPE و INP مشاهده کنیم. این دو مدل از نظر هندسی با یکدیگر دارای تفاوت هستند. در ایران معمولا معیار INP کاربرد چندانی ندارد و مدل IPE تولید و مصرف می شود.

در مورد هاش ها دو مدل HEA یا سبک و HEB یا سنگین کاربرد بیشتری دارند. این مقاطع فولادی در نوع دیگری با عنوان HEM یا هاش های فوق سنگین تولید می شوند.هاش های فوق سنگین در ایران کاربرد ندارند.مهم ترین تفاوتی که هاش ها در استانداردهای مختلف دارند ضخامت بال آن ها است.

[:]