کاربرد توری گابیون

کاربرد توری گابیون

3/5 - (1 امتیاز)

[:fa]

کاربرد توری گابیون برای کاهش فرسایش خاک است. توری های گابیون همان سازه های سنگی هستند که در کنار جاده‌ها و یا در مجاور سدها مشاهده می کنید. این گونه از اجسام سنگین کاربرد بسیار زیادی دارند در واقع اگر در مورد توری گابیون بخواهیم توضیح دهیم باید بیان کنیم که این سازه ها از جمله توری‌های فلزی هستند که بافت آنها مانند توری مرغی است و با استفاده از مواد اولیه مانند مفتول گالوانیزه تولید می‌ شوند.

اگر توری گابیون را از نزدیک مشاهده کنید متوجه می‌ شوید که این سازه دارای چشمه های شش ضلعی می باشد که مانع از ریزش سنگ ها می شود. زمانی که سیم های مفتولی گالوانیزه را با یکدیگر می تابند چشمه های شش ضلعی به وجود می‌ آید که موجب می شوند تا سنگ هایی که درون آن قرار دارد به بیرون نفوذ نکند. این محصول کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و در راه آهن و جاده ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

کاربرد توری گابیون سبدی

در مورد توری گایبون

در واقع کلمه گابیون یک کلمه‌ای است که از ایتالیا گرفته شده و معنی فارسی آن به معنای قفسه فلزی است. توری گابیون را با مصالحی مانند سنگ پر می کنند و این توری های سبدی زمانی که از سنگ درشت و سنگ ریز پر می شوند حجم زیادی کسب می‌ کنند. البته توری گابیون با نام دیگری هم شناخته می شود که به آن توری سنگی می گویند. این سازه ها قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و از مقاومت بسیار بالایی بهره مند هستند. کاربرد توری گابیون برای کاهش لغزندگی سنگ ها بسیار زیاد است.

این سازه زمانی که از مصالح پر شود به توری های دیگری که از جنس خودش است متصل می‌ شود و یک سازه انعطاف پذیر و یکپارچه و پیوسته را تشکیل می‌ دهد. همچنین باید ذکر کنیم که توری گابیون  در برابر حرکات زمین مقاومت بسیار بالایی دارد و کاربرد توری گابیون برای عدم جاری شدن سیلاب است.

این محصولات یک سیستم تکیه گاهی یکپارچه‌ای هستند که کاربرد بسیار زیادی در مناطق مختلف دارند. در واقع قابلیت های متعددی که این سازه دارا است موجب شده تا بیش از پیش مورد توجه افراد مختلف قرار بگیرد.

کاربرد توری گابیون چیست؟ 

کاربرد توری های گابیون نسبت به سایر توری های دیگر بسیار زیاد است. اینگونه از محصولات در شیب تند زمین قرار می‌ گیرند و شیب تند آن را تثبیت می کنند و علاوه بر این به علت اینکه دارای فضای خالی بین مصالحی که در آن پر شده هستند از قدرت نفوذ پذیری بالایی بهره مند اند. به همین جهت زمانی که در مجاور آب قرار بگیرند به راحتی آب از آن‌ها تخلیه می‌ شود‌ با این حساب توری هایی که در مجاور سیلاب به کار گرفته می شوند قدرت تخریب گر موج سیلاب کاهش می دهند و یک گزینه مناسب برای کاهش انرژی جریان سیلابی هستند.

در حقیقت کاربرد توری گابیون برای ایجاد سطحی ناهموار بسیار زیاد است و در واقع این گونه از محصولات را در کنار سدها و رودخانه ها و کانال های آب مشاهده می کنید زیرا بهترین گزینه برای  هدایت سیلاب منطقه مدنظر هستند.  زمانی که سیلاب طغیان کند خرابی زیادی به بار می‌ آورد در واقع این محصولات مانع از خرابی می‌ شوند. زیرا با استفاده از سنگ های طبیعی پر می‌ شوند و در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا از ایجاد خسارت های مالی و جانی تا حد امکان جلوگیری نمایند.

[:]