توری مش چیست؟

توری مش چیست؟

توری مش چیست؟

4.5/5 - (2 امتیاز)

توری مش:ممکن است بارها عبارت مش(mesh) چیست را در صنعت ساختمان سازی شنیده باشید ،برای آشنایی با ماهیت مش فلزی یا توری های مش با ما همراه باشید. mesh به نوعی از توری مفتولی اطلاق می شود که برای ساخت آن از میلگردهای فولادی استفاده می کنند که به صورت طول و عرضی( تار و پودی) که دارای زاویه قائمه هستند به یکدیگر متصل می شوند.

در مورد روش اتصال میلگردها به این شکل است که میلگردهای افقی را بر روی میلگردهای عمودی قرار می دهند و محل تقاطع آن ها را به وسیله جوش نقطه ای به همدیگر اتصال پیدا می کنند. این مسئله باعث می شود که میلگردهایی که به شکل عمودی و افقی قرار گرفته اند حرکت نکنند.

در مقاله  درباره توی مش همه اطلاعتی که باید درباره این محصول بدانید برای شما قرار داه شده است.

کاربرد توری مش چیست؟

توری های مش را در برخی موارد با عنوان مش مهندسی معرفی می شوند که در زبان لاتین Engineering Mesh گفته می شود و با علامت BRC MESH شناخته می شود. یکی از علت های اصلی استقبال مهندسان از این سازه ها استحکام بالا و تنوعی است که در ساخت آن ها وجود دارد. در دنیای ساخت و ساز کمتر سازه مهندسی وجود دارد که توانایی رقابت با BRC MESHئ را داشته باشد. از این محصول فوق العاده در زمینه های گوناگون صنعتی مانند صنعت ساخت و ساز و صنایع کشاورزی و دیگر صنایع استفاده می کنند.

کاربرد توری مشی مشبک چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم توری های مشی مشبک در موارد زیادی کاربرد دارند.  یکی از مهم ترین آن ها استفاده در فونداسیون به جای آرماتوربندی می باشد. برای تشخیص بهترین کاربرد توری های مشی مشبک در صنایع مختلف از جمله ساخت و ساز باید به وسیله ی افراد متخصص و حرفه ای اندازه گیری و محاسبه شوند.در مورد کاربرد توری مشی مشبک در صنعت ساختمان سازی باید گفت که استفاده ی گسترده ای دارد. این کاربرد ها شامل ساخت سازه های پیش ساخته ی بتنی جهت پی، سقف و دیوارها است.

توری های مشی مشبک از ابعاد متنوعی برخوردار است از این رو یک گزینه ی مناسب جهت حصارکشی اماکن مختلف از جمله کارخانه ها، انبارها و دیگر فضاهای دیگر به شمار می رود. از دیگر موارد استفاده ی جالب توری های مشبک می توانیم به استفاده از آن ها در ایجاد سقف های کامپوزیت و کانال سازی برای ساخت سقف های مترو اشاره کرد. این نوع توری را برای ساخت تونل ها، شبکه های آبرسانی و صنعت پل سازی به کار می برند.

کاربرد mesh در یک نگاه کلی:

 1.  فنس برای جلوگیری از حیوانات
 2. صنایع پتروشیمی
 3. زیر ساخت ورزشگاه ها
 4. فونداسیون کفپوش سالن های صنعتی
 5. ساخت سد
 6. ساخت سوله
 7. ساخت باند فرودگاه
 8. ایجاد حصار
 9. استفاده به جای آرماتوربندی

مزایای استفاده از مش چیست؟

گسترده ترین کاربرد این توری ها در امور ساختمان سازی است  بتن در برابر تنش ها از قابلیت کششی نسبتا پایین برخوردار است.به کار گرفتن مش های فلزی باعث می شود که بازده استحکامی بتن را تا حد زیادی افزایش دهد.

 • مش از یک شکل هندسی برخوردار است که باعث افزایش مقاومت شبکه ای می شود و همین امر باعث سرعت بخشیدن در حین اجرای عملیات ساخت و ساز می شود. این موضوع باعث می شود که به میزان زیادی هزینه ها و مصرف میلگرد و زمان صرفه جویی به عمل آید. توری های مش براساس کارایی که دارند در مقایسه با دیگر محصولات مشابه از قیمت مناسبی برخوردار هستند.
 • از دیگر مزیت های توری های مش می توانیم به مقاومت بالا در برابر خوردگی، زنگ زدن و پارگی برخوردار است.
 • استفاده از این نوع توری ها باعث بهینه سازی در مصرف میلگرد می شود.
 • پاسخگویی به استانداردهای ساختمانی و به عنوان یک نگهدارنده ی برای فونداسیون بتن ها به شمار می رود.
 • توری های مش در مقایسه با مصالح مشابه از قیمت مناسبی برخوردار است و باعث کاهش هزینه ها در حمل و نقل و دیگر مخارج می شود.این توری ها از مقاومت فوق العاده ای برخوردار هستند و باعث می شوند که استحکام و دوام ساختمان ها افزایش پیدا کند.

مزایای BRC MESH در یک نگاه کلی:

 • تامین استاندار های ساختمان
 • نگهدارنده عالی برای فنداسیون بتن
 • ارزان و به صرفه
 • حمل و نقل آسان
 • کاربری آسان
 • دوام و استحکام بالا
 • ضد خوردگی
 • مقرون به صرفه در زمینه مصرف میلگرد

آشنایی با انواع مختلف مش ساختمان

در کل انواع مختلف mesh به سه دسته تقسیم بندی می شوند که با عنوان فولادی ، آجدار، پنلی شناخته می شوند. اما دسته بندی دیگری برای انواع مختلف توری های مش وجود دارد که رایج تر است. در کل مش ها را براساس مفتول های به کار رفته در آن ها دسته بندی می کنند که شامل مفتول گالوانیزه، آهن و استنلس استیل می شوند. در ادامه به بررسی این نمونه ها خواهیم پرداخت.ما در مقاله ای جداگانه با همین عنوان به تور کامل برای شما انواع توری مش را به طور کامل شرح دادیم.

معرفی انواع مختلف مش

 1. mesh مفتول آهنی:

این نوع از توری به صورت آجدار و ساده تولید می شود و از استحکام بالایی برخوردار است. این نوع توری را به استفاده از جوش مقاومتی به یکدیگر پیوند می دهند.

 • توری مش مشبک:

توری های مشی مشبک به نوعی از توری های فولادی اطلاق می شود که به شکل شبکه هایی از فولادهای افقی و عمودی که بر روی هم قرار گرفته اند طراحی شده است. این نوع توری ها را معمولا  در دو نوع سبک و سنگین تولید می کنند. این نوع توری ها را معمولا به وسیله ی دو روش ساخت شیت یا ورقه ای تولید می کنند. در مورد مواد به کار رفته در ساخت توری های مشی مشبک باید گفت که این محصولات را معمولا از طریق مفتول های گالوانیزه، استنلس استیل و پرکربن می سازند. شبکه هایی که در این توری ها وجود دارد به دو شکل ریز و درشت طراحی شده اند.

برای تولید توری های مشی مشبک نخست کلاف های مفتول ۶٫۵ را تحت کشش قرار می دهند تا سایز آن ها به ۲ تا ۴ میلیمتری تبدیل شوند. پس از انجام این عملیات به کمک دستگاه های شاخه کن میلگردها را در اندازه های ۳ تا ۱ متری برش می دهند.

بعد از انجام این مراحل نوبت به این می رسد که میلگردها را در حالت مربعی بر روی همدیگر قرار داده و به شکل نقطه ای عملیات جوشکاری را انجام دهند. پس از انجام این مراحل توری ها را برای کاربرد در صنایع مختلف به بازار ارائه می کنند.

 • توری مش گالوانیزه:

یکی از انواع مختلف مش مدل گالوانیزه ی آن است .مش گالوانیزه به صورت یک مجموعه ی مشبک از مفتول های با روکش گالوانیزاسیون به شیوه ی گرم ساخته شده است. از ویژگی های این نوع مش مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی است از این رو آن را برای ساخت سازه های زیر ساختی استفاده می کنند. این نوع از توری های مش را با استفاده از میلگردهای فولادی با سایزهای متفاوت می سازند. این محصول از استحکام بسیار بالایی برخوردار است و به همان اندازه نیز فاقد انعطاف پذیری است.

 • توری مشی فلزی:

mesh یا توری جوشی به یک نمونه از توری اطلاق می شود که از جنس مفتول ساخته شده و ساختار آن طریق اتصال میلگرد های فولادی که به صورت تارو پودی که به  پارالل یا موازی  نیز معروف است ایجاد شده است. این میلگردها  به صورت زاویه ۹۰ درجه به همدیگر وجود دارند. این نوع توری را با عنوان مش مهندسی نیز می شناسند که علت توجه مهندسان به آن پایداری و استحکام و تنوع این محصولات است.

یکی از مهم ترین کاربردهای مش ساختمان استفاده از آن ها برای مسلح سازی بتن ها است. با توجه به اینکه بتن ها در برابر تنش های کششی ضعیف هستند با استفاده از توری های مش فلزی پایداری بتن را در برابر کشش افزایش می دهند. این توری ها به دلیل برخورداری از شکل هندسی مناسب مقاومت شبکه ای را افزایش می دهد که موجب بالا رفتن سرعت در صنعت ساخت و ساز می شوند.

توری های مش فلزی را به شکل گسترده ای در صنایع مختلف مانند معدن، کشاورزی و باغداری، حصارکشی، صنعت معدن، صنایع غذایی و…. به کار می برند. از دیگر کاربردهای آن می توانیم به استفاده از آن در صنعت معماری و دکوراسیون اشاره کنیم. این نوع توری ها را می توان به عنوان دیوارهایی با استحکام و دوام فوق العاده ای برخوردار هستند. وجود چشمه هایی به شکل مربع باعث می شود که هوا به سادگی از آن عبور کند به این ترتیب در هنگام وقوع حریق مسیر آب را سد نمی کند از این رو گزینه مناسبی برای ساخت حصار حیوانات نسبتا بزرگ محسوب می شود.

 • توری مش استنلس استیل:

این نوع یکی از انواع مختلف مش است که به وسیله ی فولاد ضد زنگ و عنصرهایی با آلیاژ بالا تهیه می گردند از همین رو در برابر اتمسفر دما و حرارت بالا و خوردگی ، پوسیدگی از مقاومت بالایی برخوردار هستند.

این نوع توری به عنوان یک گزینه ی مناسب برای استفاده در محیط های مرطوب و مکان هایی که دمای هوا بسیار بالا است پیشنهاد می شود. از دیگر ویژگی های توری های مش استنلس استیل این است که در برابر فرسایش شیمیایی و فیزکی از خود مقاومت نشان می دهد.

پایداری بالا در برابر مواد اسیدی و قلیایی از خود نشان می دهد. این نوع از توری های  از کشش یافتگی پایین برخوردار هستند. این محصولات را برای استفاده در صنایع حساس مانند نفت و گاز، خودروسازی و هوا فضا، رنگ سازی و …. به کار می برند.

نوع توری مش مواد ساخت ویژگی‌ها کاربردها معایب
 مش فولادی فولاد گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ استحکام بالا، مقاوم در برابر زنگ زدگی ساخت و ساز، محافظت صنعتی، فیلترها سنگین، قیمت بالا
مش آلومینیومی آلومینیوم سبک وزن، مقاوم در برابر زنگ زدگی پنجره‌ها، درها، تهویه قدرت کمتر نسبت به فولاد
 مش پلاستیکی PVC یا پلی‌اتیلن سبک وزن، انعطاف‌پذیر، مقاوم در برابر خوردگی باغبانی، کشاورزی، فیلترها مقاومت کمتر در برابر ضربه و حرارت
 مش فیبر شیشه‌ای فیبر شیشه‌ای مقاوم در برابر حرارت، سبک وزن عایق‌بندی، تقویت مواد کامپوزیتی شکننده بودن، قیمت بالا
 مش مسی مس یا برنز رسانای الکتریکی، مقاوم در برابر خوردگی الکترونیک، فیلترها، تزئینات قیمت بالا، نیاز به رنگ‌آمیزی مجدد

عوامل موثر بر قیمت توری مش فلزی چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم توری های مش فلزی در انواع مختلفی تولید می شوند که باعث می شود قیمت این نوع توری ها متفاوت باشد در ذیل به صورت مختصر به این عوامل اشاره خواهیم کرد:

 • یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار ضخامت میلگردهای به کار رفته در ساخت است.
 • سایز چشمه های به کار رفته در توری ها
 • نوع میلگرد های آهنی به کار رفته در ساخت از لحاظ ساده یا آجدار بودن آن ها
 • پوشش توری ها نیز یکی از فاکتورهای مهم است از نظر گالوانیزه، سیاه یا استنلس استیل بودن
 • نوع برند مفتول به کار رفته برای تولید توری می باشد.اینکه آیا این مفتول ها ورارداتی هستند یا خارجی.

آشنایی با نحوه تولید مش

تولید مش و توری مفتول از یک ساختار شبکه ای برخوردار است. شکل شبکه ای توری از بافتن یا جوش به وجود می آید.توری های مش را با استفاده از دو شیوه ی جوشکاری نقطه  ای و مفتولی می سازند. اندازه گیری مقاومت توری های مش براساس قطر آن ها سنجیده می شود. هر اندازه که قطر این توری ها بیشتر باشد بالطبع از مقاومت بالاتری نیز برخوردار هستند.

نحوه تولید مش چگونه است

این توری ها از میلگردهای فولادی که به شکل تار و پودی یا موازی به همدیگر متصل می گردند تولید می شوند. در ادامه ی نحوه ساخت مش باید بگوییم که روش ساخت این توری ها  از اتصال مفتول ها  به شکل عمودی و افقی بر روی یکدیگر قرار می باشد. سپس با کمک جوش این توری ها را به همدیگر متصل می کنند.

درباره ی مراحل اصلی توری BRC MESH باید گفت که این عملکرد به وسیله ی شیت ها و ورقه  انجام می گیرد .ابعاد این ورق ها ۶ در ۲ متر و ۲۰ سانت می باشد. برای ساخت این نوع توری ها می توان از مفتول های ساده و آجدار استفاده کرد. معمولا جنس این میلگردها  ها از میان سیاه پرکربن، ضد زنگ یا گالوانیزه انتخاب می شوند. در صورتی که مفتول سیاه پر کربن برای ساخت mesh مورد استفاده قرار بگیرد باعث عدم انعطاف پذیری آن می شود.

نحوه تولید مش به روش اتوماتیک

روش دیگری برای تولید مش وجود دارد، به این روش تولید مش به روش اتوماتیک گفته می شود.در روش اتوماتیک برای تولید توری های مش از مفتول های سیاه یا گالوانیزه استفاده می کنند.این نکته ار باید بدانیم ضخامت مفتول بایست تعیین شود.

در این روش فاکتور های زیر مد نظر است:

 • میزان ضخامتی  مد نظر مشتری
 • نوع دستگاه و مکانی که BRC MESH در آن استفاده می شود

بعد از مشخص کردن این موارد توری را در دستگاه مخصوص قرار  می دهند. انحناهایی که در آن وجود دارد را از بین می برند. بعد از این مرحله می توان از روکش دهی استفاده کرد. بعد از روکشی احتیاج به رنگ آمیزی  از بین می رود. البته این امر بستگی به کاربرد در مکان مورد نظر و نیاز کاربران دارد.

فاکتورهای مهم در نحوه قیمت گذاری mesh

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم توری های مش از تنوع بالایی برخوردار است.مواردی در نحوه قیمت گذاری مش وجود دارد که قصد داریم در ادامه به آن اشاره کنیم. برای قیمت گذاری توری های مش به پارامترهایی نظیر ضخامت، اندازه ی چشمه ها و نوع بافت توری های مش توجه می شود. انواع مختلف توری های مش شباهت زیادی به همدیگر دارند. عوامل تاثیر گذار دیگر برای قیمت گذاری مش عواملی چون مقاومت در برابر حرارت، زنگ زدگی، خوردگی می شود.

مهم ترین موارد موثر در نحوه قیمت گذاری

اولین موردی که در هنگام خرید و نحوه قیمت گذاری مش بسیار حائز اهمیت می باشد موارد زیر می باشد:

 • ضخامت مفتول ها
 • ابعاد چشمه ها و سورخ های موجود در توری
 • نوع مفتول عاج دار یا ساده دار

یکی دیگر از فاکتورها که تاثیر بسیار زیادی بر قیمت توری های مفتولی دارد نوع پوشش آن ها است.این پوشش ها می تواند به شکل سیاه، استنلس استیل و گالوانیزه باشد. نوع گالوانیزه از بقیه گرانتر است.علت گرانتر بودن نوع گالوانیزه مقاومت بالا و آلیاژ به کار رفته در آنست.فاکتور دیگر در نحوه قیمت گذاری مش سایز مفتول می باشد.اندازه مفتول یا میلگردهای به کار رفته  در BRC MESH بسیار مهم می باشد.اندازه چشمه ها هم مهم می باشد،آیا چشمه ها کوچک یا بزرگ است؟

انتخاب مواد mesh سیم

در انتخاب مواد مش مهم نیست که از چه ماده ای استفاده می شود . صنعت ساخت و ساز و ساختمان از بسیاری جهات از مش فلزی سود می برد. به طور متوسط ، طبق گفته دانشگاه پردو ، پروژه های ساختمانی که از مش سیم استفاده می کنند ۲۰٪ کمتر از پروژه هایی است که استفاده نمی کنند. آرماتور بندی دال ۴ تا ۱۱ برابر سبک از میلگرد سنتی و بسیار محکم تر است. مش سیم جوشکاری شده از قبل مونتاژ می شود . مش سیم جوشکاری از نظر اندازه و فاصله با قرار دادن بتن یا اتمام پروژه ثابت می ماند.

به طور خلاصه ، مش سیم برای ساختن مناسب و مزایای آن بی پایان است. ابزار مناسب می تواند مش فلزی را در هر اندازه دلخواه تولید کند. به عنوان مثال ، شما می توانید به طور کلی  از قیچی برای برش مش فولاد ضد زنگ بین ۰٫۰۰۱ اینچ تا ۰٫۱۰ اینچ ، قلاب های حلبی برای قطر سیم که ۰٫۱۱۱۱ تا حدود ۰٫۰۴۷ باشد ، و یک قیچی دستی خاص برای قطرهای سنگین استفاده کنید.

فولاد صنعت زمانی یکی از بزرگترین تولیید کننده های توری مش در ایران می باشد.در سایت فولاد صنعت زمانی ما به صورت روزانه قیمت توری حصاری،قیمت توری مرغی،قیمت میلگرد بستر،قیمت مفتول سیاه،قیمت توری پرسی،قیمت سیم خاردار،قیمت توری گابیون،قیمت سیم مفتول گالوانیزه،قیمت رابیتس، قیمت وال پست را قرار می دهیم.شما می توانید برای خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مشاهده لیست قیمت های آهن آلات